menusearch
shahidmadani.com

مدیرعامل موسسه شناخت حق انسان را به سعادت دنیا و آخرت می‌رساند

header
جستجو
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ | ۱۱:۳۰:۲۹
۱۴۰۲/۱۱/۱۷ سه شنبه
(0)
(0)
مدیرعامل موسسه شناخت حق انسان را به سعادت دنیا و آخرت می‌رساند
مدیرعامل موسسه  شناخت حق انسان را به سعادت دنیا و آخرت می‌رساند

مدیرعامل موسسه شهید آیت الله مدنی همدان گفت: اگر انسان این موجود مختار اگر بتواند تعریف و شناخت دقیقی از موضوع حق داشته باشد بر اساس فطرتش مسیری را طی می‌کند که آن مسیر او را به سعادت دنیا و آخرت می‌رساند.

سید محمد کاظم حجازی صبح امروز ضمن تبریک به مناسبت بزرگداشت دهه فجر و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب، امام راحل و شهید مدنی، اظهار داشت: حق عنوان یک کلمه‌ای است که فارغ از بهره‌برداری در محیط اجتماعی یک مبنای برهانی دارد.

وی با بیان اینکه در آیات الهی به صورت مکرر از این کلمه استفاده شده است، تصریح کرد: حق به عنوان یک جبهه‌ که ثابت است و مبانی آن بر اساس مبانی است که پروردگار متعال برای بشریت تبیین کرده و هرچه مقابل آن قرار دارد جبهه باطل است.

مدیرعامل موسسه شهید آیت الله مدنی همدان افزود:

در آیات متعدد این عبارت تعریف شده و مردم به حق مدار بودن دعوت شده اند.

حجازی با تاکید بر اینکه شناخت حق برای هر انسان به عنوان یک آفریده‌ای که بر مبنای اراده و اختیار تصمیم‌گیری می‌کند بسیار مهم است، عنوان کرد: چرا که این موجود مختار اگر بتواند تعریف و شناخت دقیقی از موضوع حق داشته باشد بر اساس فطرتش مسیری را طی می‌کند که آن مسیر او را به سعادت دنیا و آخرت می‌رساند.

وی افزود: انسان‌هایی بودند که یک پا فراتر از این گذاشتند و علاوه بر شناخت حق، در تبیین حق در جامعه هم توفیق لازم را کسب کردند و با عمل یا بیان خود معرف حق بودند.

مدیرعامل موسسه شهید آیت الله مدنی همدان گفت: کسانی را که شاخص موضوع حق بودند، رهروانی می.دانیم‌ که بر اساس تبعیت از قرآن توانمندی راهبری جوامع انسانی را عهده دار شدند.

حجازی افزود: در طول تاریخ بشریت پیامبران کسانی هستند که مردم را به حق دعوت کردند چون حق عینیت در رفتارشان پیدا کرد و توانستند بشریت را به آن چیزی سوق دهند که خداوند بشریت را به آن دعوت کرده است.

وی تصریح کرد: در سده گذشته در جامعه اسلامی ایران در بین مسلمانان ایران افراد متعددی داریم که از این خصوصیت برخوردار بودند و حق را خوب شناخته بودند و در رفتار شخصی آنها عینیت پیدا کرده بود و توانسته بودند در راهبری جامعه به سوی حق نقش متمایزی ایفا کنند‌.

مدیرعامل موسسه شهید آیت الله مدنی همدان با بیان اینکه

امام خمینی (ره) به عنوان قله این موضوع در سده گذشته مورد توجه است، اظهار داشت: امام هیچ گاه افراد را به خود دعوت نکرد اما رفتارش برای جامعه حجت بود وجامعه کسانی را به راهبری می‌پذیرفت که در مسیر امام گام بردارند.

حجازی با تاکید بر اینکه شهید آیت الله مدنی یک مصداق عینی از این مسئله است که حق را خوب شناخت و در رفتارش عینیت پیدا کرد، تصریح کرد: شهید مدنی در یک گام بالاتر به عنوان راهبری جامعه به حق، مطرح است‌.

وی با بیان اینکه هرکسی توفیق این عمل را ندارد، گفت: باید انسان در شانی باشد که بتواند جامعه را به سمت یک هدف الهی سوق دهد.

مدیرعامل موسسه شهید آیت الله مدنی همدان در بخش دیگری از سخنانش به نظریه کاریزما وبر اشاره کرد و افزود: وقتی وبر در صد سال گذشته این ایده دا مطرح می‌کند به بیان شخصیتهایی میپردازد که افراد جامعه را معطوف خود می‌کنند و مردم آنچنان ذوب شخصیت آن‌ها می‌شوند که همه رفتار و شخصیت خود را در قالب رفتار آن شخصیت می‌بینند.

حجازی افزود: این نوع افراد شخصیت‌هایی هستند که تمام و کمال در کاریزمای اجتماعی قرار می‌گیرند اما دوران تاثیر گذاری آنها فقط در دوران حیات آن‌ها است.

وی گفت: تفاوت در نوع شخصیت‌های وبر و شخصیت‌هایی که می‌توانند جامعه را معطوف به خود کنند این است که خودیتی برای آنها معنا ندارد و افراد را دعوت به آن چیزی می‌کنند که مبانی اعتقادی آن‌هاست و فقط به دوران حیات آن‌ها ختم نمی‌شود و اثر معنوی آنها قرن‌ها باقی میماند. آنها یک مکتب هستند و در واقع مبانی اعتقادی و اندیشه‌ای آن انسان بوده که افراد را مجذوب کرده و همچنان در جامعه پیرو پیدا می‌کند.

مدیرعامل موسسه شهید آیت‌الله مدنی همدان افزود: وقتی حضرت آقا از آن‌ها به عنوان مکتب یاد می‌کند مصداق همین مسئله است، امامی که سال‌هاست از جامعه رخت بسته اما همچنان مبانی انقلاب اسلامی صراطی است که امام بر آن واقع بود.

حجازی به شهید آیت الله مدنی اشاره کرد و اظهار داشت: اگر امثال شهید مدنی که بیش از سه دهه گذشته در این شهر و دیار برای طول زمان محدودی حضور داشت اما همچنان نام و نشان آن مطرح است برای این است که شهید برای نام و عنوان خودش بر گام برنداشت بلکه او ذوب در حرکتی بود که منبعث از قرآن در رفتار امام تجلی پیدا کرده بود.

وی افزود: تاثیر شهید مدنی همچنان باقی است تاجایی که الان دوستان جوان ما در پیروی از رفتار او از یکدیگد سبقت می‌گیرند

مدیرعامل موسسه شهید آیت الله مدنی همدان تصریح کرد:

امروز که جوانان ما به شخصیت‌هایی مانند شهید سلیمانی نگاه ویژه دارند اینها استمرار همان انسانهایی هستند که توانستند با فهم دقیق حق، مرامی را در جامعه بنا بگذارند که برای نسل‌های بعدی الگو باشد.

حجازی تاکید کرد: امروز جامعه ما به شناخت امثال شهید مدنی بیش از پیش نیاز دارد.